islam ve Güzel Ahlak

Tam Versiyon: Mekke'nin fethi, Yılbaşına Alternatif Değildir
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Hicretin 8. yılında Hicri 20 Ramazan / Miladi 11 Ocak 630 yılında Mute seferinden sonra Ramazan ayı içinde Cuma günü Mekke fethedilmişti.

Mekkenin fethinin tarihi, hicri takvim miladiye göre sürekli olarak kaydığı için (yılda 10 gün), 36 yılda 2 yıl yılbaşına yakın tarihlere tesadüf etmesi mümkün olan, ancak sürekli yılbaşına denk gelmesi imkansız bir tarihtir.


Mekke'nin fethi kaynaklarda hicri 8 yılında ve ramazanın 20 sinde olarak geçer.

Hadi 2 sinin ortası 16 veya 17 ramazan olsun, bu sene 16 ramazan hangi gündü, 16 ağustos idi, hadi bilemediniz 19 ağustos veya 21 ağustos olsun, bu önemli günün kutlama programı yapanlar ne zaman yapmaktalar 31 aralık gece.
16-19-21 ağustos nerdee, 31 aralık nerde, arada 4 aya yakın zaman var, hadi arasında 1 hafta, 10 gün olur anlarız.

sırf yılbaşı kutlamalarına altenatif olsun diye böyle bir organizasyonu her sene inat eder gibi 31 aralık'a denk getirmek, bu önemli, anlamlı, manevi günü yanlış zamanda kutlamak ve insanları yanlış bilgilendimek, hem etik değil, hem de günah.

Mekke'nin fethi neden ramazan ayında kutlanmaz da inadına 31 aralıkta kutlanır, anlamak mümkün değil.


Yıllar önce bu kutlamaları ilk başlatanlardan biri TGRT televizyonun sahibi Enver Ören'di. Onlar yılbaşını kutlarsa bizde Mekke'nin fethini kutlarız dediler ve kutladılar. Kimse bunda bir kötü niyet aramadı. Sonuçta insanları hristiyan bayramı olan yılbaşı eğlencelerinden kurtarıp, mekke'nin fethini kutlamalarına vesile oldular. Kimsede sormadı hi " hicri yıl, miladi yıla göre her sene 10 gün geri atar. Peki bu Mekke'nin fethi neden 10 gün geri atmıyor" diye. Birazda insanlara eğlence lazımdı zaten. Kimse sorgulamadı. O zamandan bu yana Mekke'nin fethi hep yılbaşına denk getirildi.O gece illa ki bir kutlama yapılması zorunlu gibi. Mekke'nin fethini hiç o güne kadar umursamamış kişiler dahi yılbaşına denk geldiği için kutlamalara katıldı.

31 Aralık cumartesi gecesi hem yılbaşına özel programlar yapılacak, hemde mekken'nin fethine özel. Bu programlara katılan cemaati müslimin akşam evden çıkacak programa katılacak ve gece 1 veya 2 gibi evine dönecek. Onu görenlere o saatte mutlu bir şekilde yılbaşından değilde mekke'nin fethinden geldiğini nasıl ispatlıcak?

Zaten mekke'nin fethi 31 aralık olmadığı için açıklama yapsa dahi yalan söylemiş olacak. Yani kısacası; kendimizi kandırmamıza gerek yok. Yılbaşı kutlamak için alternatif günler uydurmamıza ise hiç gerek yok. Mekke'nin fethinin bu tür şeylere alet edilmesi çok üzücü bir durum. Her önemli olay kendi gününde kutlansın. Mekke'nin fethine değer verenler bu günü gerçek tarihine uygun olark anmayı tercih etsinler.
doğru.
Referans URL