Namaz Vakitleri

Facebook Sayfamız

Esma-i Nebi : Muhammed

Esma-i Nebi : Muhammed

Esma-i Nebi olarak adlandırılan Peygamberimizin mübarek isimlerini sizlerle paylaşacağız.İlk olarak Muhammed ismiyle başladık.Diğer isimleri daha sonraki günlerde sitemizde bulunacaktır.

23 Temmuz 2014 Çarşamba - 1988 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Resul-i Kibriya (s.a.v) yerde insü cin,gökte melekler tarafından övülmüş bir nebidir.O bu alemi şereflendirmeden önce melekler ve geçmiş peygamberler tarafından övülmüş ve onlara nazil olan semavi kitaplarda kendisinden yine övgüyle bahsedilmiştir.Dedesi Abdülmuttalib’e ”Torununa neden Muhammed ismini verdin ?” Halbuki bizde ve atalarımızın arasında böyle bir isim yok ! ” diyenlere, ”Onun yerde ve gökte övülen biri olmasını arzu ediyorum” diye cevap vermiştir.

Hz.Adem(aleyhisselam) tövbe ediceği sırada,

-Ya Rabbi! Muhammed’in (s.a.v) hürmetine beni bağışla,diye yalvarmıştır.

Allah(c.c) ona,

-Sen Muhammed ismini nereden biliyorsun,diye sorduğunda

-Ey Rabbim ! Sen beni topraktan yaratıp can verdiğin zaman,gözümü açıp baktığımda arşının üzerinde ‘‘La ilahe illallah Muhammedün Rasulullah” yazdığını görmüştüm.O zaman anlamıştım ki Muhammed senin en sevgili kullarındandır,diye cevap vermiş;

Allah da (c.c)

-Evet ey Adem ! O benim Habibim’dir.O son peygamberdir ve senin evlatlarındandır.O olmasaydı,ben seni nede yeri ve göğü yaratırdım,diye cevap vermiştir.

Allah(c.c) isminin yanına resulunun ismini yazdırmış ve iman etmek için ‘‘La ilahe illallah Muhammedün Rasulullah” denilmesini şart koşmuştur ki biz buna ”kelime-i tevhid” diyoruz.Allah(c.c) henüz kainatı yaratmadan evvel habibine bu ismi vermiştir.

Muhammed ismi şerifi Kuran-ı Kerim’de dört yerde geçmektedir.İbn Abbas’ın(r.a) rivayet ettiği bir hadiste Nebi( s.a.v)  şöyle buyurmuştur: Benim ismim Kuran’da Muhammed,İncil’de Ahmed , Tevrat’ta Ahyed’dir.[Süyuti a.g.e s,61.] Benim Ahyed olarak isimlendirmem ümmetimi cehennemden döndüreceğim içindir.

Esma-i Nebi  | Hüseyin Okur

Bir Cevap Yazın

since 2006 - 2014 © Sitedeki yazıların kaynak gösterilmeksizin kopyalanması yasaktır.
iPortal Kodlayan: Özer Gül