Tevhid Üzere Ölen Kimse Cennete Girer
Tarih: 10-24-2018, 07:04 AM
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Yazar: mehmed
Son Mesaj: mehmed
Cevaplar: 0
Gösterim: 2213

Mesaj önizleme 

Konuyu Değerlendir
  • 32 Oy - 3.69 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
05-08-2008, 06:23 PM
18-) Muâz b. Cebel (r.a.)’dan. Şöyle demiştir: “Hz. Peygamber (s.a.v.)’in terkisinde bulunuyordum. Kendisi ile aramızda sadece semerin arka tahtasından başka bir şey yoktu. Derken: “Ey Cebel oğlu Muâz” buyurdu: “Buyur, emret, Ey Allah’ın Rasûlü” dedim. Sonra bir süre yürüdü arkasından yine: “Ey Cebel oğlu Muâz” buyurdu: “Buyur, emret, Ey Allah’ın Rasûlü” dedim. Sonra bir süre yürüdü arkasından yine: “Ey Cebel oğlu Muâz” buyurdu: “Buyur, emret, Ey Allah’ın Rasûlü” dedim: “Allah’ın kullar üzerindeki hakkı nedir bilirmisin?” buyurdu: “Allah ve Rasûlü daha iyi bilir” dedim: “Şüphesiz Allah’ın kulları üzerindeki hakkı, Ona hiçbir şeyi ortak koşmayarak kulluk etmeleridir.” buyurdu. Sonra yine bir süre yürüdü arkasından: “Ey Cebel oğlu Mûaz” buyurdu: “Buyur, emret, Ey Allah’ın Rasûlü” dedim: “Bunu yerine getirdiklerinde kulların Allah üzerindeki hakkı nedir bilir misin?” buyurdu: “Allah ve Rasûlü daha iyi bilir dedim: “Onlara azap etmemesidir.” buyurdu.

19-) Muâz b. Cebel (r.a.)’dan: “Hz. Peygamber (s.a.v.)’in terkisinde “Ufeyr” denilen bir merkebin üzerinde idim, bana: “Ey Muâz, Allah’ın kulları üzerindeki hakkı ile kulların Allah üzerindeki hakkının ne olduğunu biliyormusun? Buyurdu, ben de: “Allah ve Rasûlü daha iyi bilir” dedim: “Şüphesiz, Allah’ın kulları üzerindeki hakkı, Ona hiçbir şeyi ortak koşmayarak kulluk etmeleri, kulların Allah üzerindeki hakkları ise kendisine hiçbir şeyi ortak koşmayanlara azap etmemesidir.” Buyurdu, ben de: “Ey Allah’ın Rasûlü: “Bunu halka müjdelemeyeyim mi?” dedim, o da: “Hayır müjdeleme, buna güvenip kalırlar.” Buyurdu.” demiştir.

20-) Enes (r.a.) anlatır: “Hz. Peygamber (s.a.v.) terkisinde, Muâz (r.a.) ile birlikte devenin üzerinde bulunuyordu: “Ey Cebel oğlu Muâz” buyurdu. O da: “Buyur, emret Ey Allah’ın rasûlü”dedi: “Ey Muâz” dedi. O da üç defa: “Buyur, emret Ey Allah’ın resûlü” dedi: “Sadakatle içten gelerek Allah’tan başka ilah olmadığına ve Muhammedin Allah’ın elçisi olduğuna şahitlik edip de Allah’ın cehennemi haram kılmadığı hiçbir kimse yoktur.” Buyurdu. Muâz: “Ey Allah’ın Rasûlü, bunu halka bildirsem de sevinseler?” dedi. Rasûlüllah: “O zaman buna güvenip kalırlar” buyurdu. Muâz (r.a.) bu bilgiyi tebliğ görevini yapmama günahından dolayı vefat edeceği sırada bildirmiştir.”

21-) İleride gelecek olan Mahmud b. Er-Rebî (r.a.)’ın İtbân b. Mâlik (r.a.)’dan rivayet ettiği hadisde (396. hadiste) Rasûlüllah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur “Allah rızasını isteyerek “La ilâhe illallâh” diyen kimseye Allah cehennemi haram kılmıştır”

(Hadis deki müjde, değişik hadislerde de geçmektedir. Ancak şu unutulmamalıdır ki, Allah: «Ey insan! Seni kerem sahibi Rabb’ine karşı aldatan nedir! » buyurmaktadır. (İnfitâr: 6) Yine bazı hadislerde: “Lâ ilâhe illallâh” diyen kimselerin cehennem’den çıkarılmaları anlatılır. Bundan “Lâ ilâhe illallâh” diyen kimselerin de cehenneme girebileceği anlatılmaktadır. “Lâ ilâhe illallâh” diyen kimse Allah’ın cehennemi haram kılması demek, Allah daha iyi bilir cehennemde kâfirler gibi ebedi kalmaması, günahlarını çektikden sonra veya cehenneme girip günahlarını çekerken şefaate nail olarak cehennemden çıkması, cehennemde sürekli kalması olsa gerektir.

KitabAdı: MÜTTEFEKUN ALEYH HADİSLER
İSLAMIN İKİ BÜYÜK BİLGESİ
BUHARİ VE MÜSLÜM'İN
İTTİFAK ETTİKLERİ HADİSLER..
MUHAMMED FUAD ABDÜLBAKİ TERTİBİ
ÇEVİRİ; DÜZÜNLEME VE NOTLAR:
ABDULLAH FEYZİ KOCAER

Yeni Şafak
Kültür Armağanı
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Mesaj önizleme 

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

İletişim | Ana Sayfa | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Arşiv | RSS Beslemesi