Şeytanın Müminin İmanına Yönelik Bazı Vesveseleri
Tarih: 04-25-2019, 01:53 PM
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Yazar: mehmed
Son Mesaj: mehmed
Cevaplar: 0
Gösterim: 2277

Mesaj önizleme 
 
Konuyu Değerlendir
  • 35 Oy - 3.29 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Şeytanın Müminin İmanına Yönelik Bazı Vesveseleri
08-26-2008, 04:40 PM
Mesaj: #1
Şeytanın Müminin İmanına Yönelik Bazı Vesveseleri
Ebû Hureyre (r.a.): "Rasûlüllah (s.a.v.): "Şeytan birinize gelip: "Şunu kim yarattı, bunu kim yarattı?" der, neticede: "Rabb'ini kim yarattı?" diyene kadar sorar. Bu nedenle birinize (böyle vesvese) gelirse, Allah'a sığınsın. (Eûzubillâhimineşşeytanirracîm, desin) ve böyle şeylerle uğraşmaya sonra versin." buyurdu." demiştir.

Enes b. Mâlik (r.a.): "Rasûlüllah (s.a.v.): "İnsanlar sürekli birbirlerine soru sorarlar hatta: "Bu Allah, her şeyin yaratıcısıdır, peki Allah'ı kim yaratmıştır." derler." buyurdu" demiştir.

(Soru iki kısımdır: Bir şeyi öğrenmek ve doğruyu bulmak için iyi niyetlerle sorulan sorulardır. Bu tür sorular yasak değildir, sakıncalı da değildir. Nitekim Yüce Rabb'imiz «Eğer bilmiyorsanız işin ehline sorunuz» (Nahl: 43; Enbiya 7) buyurarak bilmediğimiz şeyleri yetkililerine sormamızı emretmektedir. Sorunun diğer kısmı ise art niyetli sorulardır. Hadislerde dile getirilen ve kaçınılması istenilen sorular bu türdendir. Bir önceki hadiste, söz konusu soruların şeytandan olduğu bildirilerek Allah'a sığınılması istenilmiştir. Kur'ân-ı Kerim'de Nâs Suresinde de şeytanın verdiği vesvesenin şerrinden Allah'a sığınılması istenmiştir. Bu tür sorular genellikle Allah'a inanmayan kimselerden gelmiştir. Bazen bu kimselere mucize göstersen yine de inanmazlar, bu bir sihirdir, derler. Bu nedenle böyle cahiliyye mahsulü kimselerden yüz çevirip geçmeliyiz. Bu arada samimi olarak kimsenin kafasına yukarıdaki soru takılabilir. Böyle durumlarda İslâm âlimleri Akaid kitaplarında gayet mantıklı ve ikna edici cevaplar vermiştir. Bu izahları buraya getirip konuyu uzatmak istemediğimizden dolayı, sadece şu izah ile kısaca bu hususa ışık tutmaya çalışacağız: Bir trendeki vagonları düşündüğümüzde hepsinin birbirine bağlı hareket ettiğini görürüz. Söz gelimi beşinci vagono dördüncü vagon çekmektedir, dördüncüyü, üçüncü, üçüncüyü, ikinci, ikinciyi, birinci vagon çeker, birinci vagonu da lokomotif çeker ama lokomotifi hiçbir şey çekmez, o kendi başına bir güç kaynağı olup diğerini harekete geçirendir. Hiçbir zaman lokomotifi bir başkasının çektiğini düşünemeyiz. Bunu iddia ederek onu çekenin üstünde bir şey düşünsek bile bu en sonunda ilk çekim kaynağına varacağını en baştaki güç müstakil güç olacaktır. İşte kâinatı yaratanda her şeyin başı, ilk harekete geçirendir. Bu izahtan sonra, artık bütün yaratıkların en son Allah'ta nihayete erdiğini anlarız ve Allah'ı kim yarattı sorusunu sormamıza gerek kalmaz. Çünkü Allah Teâlâ kendisi başlı başına ilk kaynak ve evveli olmayan bir güçtür.)

KAYNAK
KitabAdı: MÜTTEFEKUN ALEYH HADİSLER
İSLAMIN İKİ BÜYÜK BİLGESİ
BUHARİ VE MÜSLÜM'İN
İTTİFAK ETTİKLERİ HADİSLER..
MUHAMMED FUAD ABDÜLBAKİ TERTİBİ
ÇEVİRİ; DÜZÜNLEME VE NOTLAR:
ABDULLAH FEYZİ KOCAER

Yeni Şafak
Kültür Armağanı
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Mesaj önizleme 


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

İletişim | Ana Sayfa | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Arşiv | RSS Beslemesi