Kadınlara Yönelik Bazı Tavsiyeler
Tarih: 04-25-2019, 01:52 PM
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Yazar: mehmed
Son Mesaj: mehmed
Cevaplar: 0
Gösterim: 2400

Mesaj önizleme 
 
Konuyu Değerlendir
  • 30 Oy - 3.2 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kadınlara Yönelik Bazı Tavsiyeler
07-24-2008, 08:27 PM (En son düzenleme: 07-24-2008 08:35 PM mehmed.)
Mesaj: #1
Kadınlara Yönelik Bazı Tavsiyeler
Ebû Said el-Hudrî (r.a.): “Rasûlüllah (s.a.v.) Kurban veya Ramazan Bayramında namazgaha çıktı, bu sırada kadınlara da uğradı: “Ey kadınlar topluluğu sadaka veriniz, zira sizin cehennemliklerin en çoğu olduğunuz gösterildi.” buyurdu. Onlar: “Niçin böyledir Ey Allah’ın Rasûlü?” dediler: “Laneti çok yapar, kocaya nankörlük edersiniz. Sizden biriniz kadar, sağlam bir adamın aklını çelebilen dini ve aklı eksik görmedim.” Buyurdu. Onlar: “Ey Allah’ın Rasûlü dinimizin ve aklımızın eksiği nedir?” dediler: “Kadının şahitliği erkeğin şahitliğinin yarısı değil mi?” buyurdu: [/b]“Evet” dediler: “İşte aklının eksik olması budur. Kadın âdet gördüğünde namaz kılamaz oruç tutamaz değil mi?” buyurdu: “Evet” dediler: “İşte bu da dinin eksik olmasıdır .” Buyurdu” demiştir.

(Rasûlüllah (s.a.v.), ashabına vaaz ve öğüt verirken münasip zaman ve günleri göz önünde bulundururdu. Kendisi gerek Cuma ve bayram hutbelerinde gerekse Güneş ve Ay tutulması namazı gibi diğer hutbelerinde önemli bulduğu konulara dikkat çeker, gördüğü genel aksaklıklar üzerinde uyarılarda bulunurdu. Rasûlüllah (s.a.v.) bir bayram namazında erkeklerden oluşan bir cemaate hutbe vermiş, onları uyarmış,Allah’tan sakınmayı, Allah’a itaat etmeyi emretmiş, (Müslim, İdeyn: 4, Neseî, İdeyn: 19) sesinin kadınlara iyi ulaşmadığını görmüş, bunun üzerine onların yanına giderek kadınlara vaaz vermiş uyarılarda bulunmuştur. (Buhari, İlm: 32, Müslim İdeyn: 2, Ebû Dâvud, Sâlât: 242, İbni Mace İkame: 155) Abdullah b. Abbâs (r.a.)’ın verdiği bilgiye göre (Buhârî, Tefsîr, Mümtehine: 12) Efendimiz (a.s.) kadınların yanına geldiğinde «Ey Peygamber! İnanmış kadınlar, Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmamak, hırsızlık yapmamak, zina etmemek, çocuklarını öldürmemek, elleri ve ayakları arasında bir iftira uydurup getirmemek, iyi işlerde sana karşı gelmemek şartıyla sana biat etmek üzere geldikleri zaman, onların biatlarını kabul et, onlara Allah’tan bağışlanma dile, doğrusu Allah, bağışlayandır, acıyandır..» (Mümtehine: 12) ayetini okumuş ve: “Siz bu hal üzeremisiniz?” buyurmuştur. Bundan anlaşılan onlardan biat almıştır. Buna göre açıklamaya çalıştığımız hadisdeki ifadeler itaat ve sadakat üzerine bir takım sözlerin alındığı biat ortamında geçmiştir. İşte böyle bir ortamda sadece kadınların dinlediği bir konuşmada geçen bu hadisimizde kadınların çogunun cehenemlik olduğu belirtilmiştir. Bunu nedenlerine baktığımızda –ki bunları şöyle sıralaya biliriz 1)- Laneti çok yapmaları; 2)- kocaya karşı nankörlük yapmaları; 3)- Sağlam bir adamın aklını çelmeleridir- Bunları ele aldığımızda aynı durumun erkekler için de geçerli olduğunu görmekteyiz. Kişiyi cehenneme sürükleyen bu davranışlardan erkekler muaf değildir. Kadın laneti çok yaptığı için cehennemlik olduğu gibi erkek yaptığında da cehennemlik olacaktır. Yine kadın bir erkeği yoldan çıkardığında cehennemlik olduğu gibi erkek de kadını yoldan çıkarırsa cehennemlik olur.

Konuşmanın kadınlara yönelik uyarılar içerisinde onları ahlâkî davranışlar bakımından olgunlaştırmak ve görülen aksaklıkların giderilmesi için vaaz ve irşad ortamı içerisinde sakındırma üslûbunda söylenmiştir. Eğer söz konusu uyarılara kulak asmazlarsa belirtilen sonuca varılacağı anlaşılmaktadır. Bu uyarıları dikkate almayan kadın erkek ayırımı yapılmaksızın herkes bu sonuçla karşılaşacaktır. Hitabın kadınlara yönelik olması, konuşma sırasında muhatapların kadınların olmasındandır. Bunun benzerlerini başka hadislerde de görebiliriz. Örneğin bir hadiste Hz. Peygamber (s.a.v.): “Ey Müslüman kadınlar! Bir koyun ayağı bile olsa komşu bir kadın, komşusunun (hediyesini) kesinlikle küçük görmesin.” Buyurmuştur. (Bûhârî, Hibe: 1; Müslim, Zekât: 90) bu ifadeden, erkeklerin hediyeyi küçük görebileceği anlaşılamaz. Buna göre hadiste kadınlara yönetilen hususları genel kurallar çerçevesinde tekrar gözden geçirdiğimizde, bunların erkekleri de ilgilendirdiğini görmekteyiz.

KAYNAK:
KitabAdı: MÜTTEFEKUN ALEYH HADİSLER
İSLAMIN İKİ BÜYÜK BİLGESİ
BUHARİ VE MÜSLÜM'İN
İTTİFAK ETTİKLERİ HADİSLER.
ÇEVİRİ; DÜZÜNLEME VE NOTLAR:
ABDULLAH FEYZİ KOCAER
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Mesaj önizleme 


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

İletişim | Ana Sayfa | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Arşiv | RSS Beslemesi