İslâm'a Girmeden Önceki Davranışların Hükmü
Tarih: 04-25-2019, 01:47 PM
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Yazar: mehmed
Son Mesaj: mehmed
Cevaplar: 0
Gösterim: 2903

Mesaj önizleme 
 
Konuyu Değerlendir
  • 29 Oy - 3.03 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İslâm'a Girmeden Önceki Davranışların Hükmü
08-26-2008, 04:30 PM (En son düzenleme: 08-26-2008 04:32 PM mehmed.)
Mesaj: #1
İslâm'a Girmeden Önceki Davranışların Hükmü
İbni Mes'üd (r.a.): "Bir kimse: "Ey Allah'ın Rasûlü, cahiliyye döneminde işlediklerimizden dolayı hesaba çekilir miyiz?" dedi: "Kim İslâm dini içerisinde iken güzel davranırsa, cahiliyye dönemideki yaptıklarından hesaba çekilmez. Ancak kim İslâm dini içerisinde iken kötü davranırsa, hem önceki hem de sonraki ile hesaba çekilir." buyurdu." demiştir.

İbni Abbâs (r.a.)'dan: "Müşriklerden, adam öldürmüş ve bunda ileri gitmiş, zina etmiş bunda da ileri gitmiş birtakım kimseler Hz. Muhammed (s.a.v.)'e geldiler ve: "Senin söylediğin ve çağırdığın şeyler gerçekten güzeldir, bir de yapmış olduğumuz nasıl örtüleceğinden bize haber versen." dediler. Bunun üzerine: «Onlar, ki Allah ile birlikte başka bir ilah'a çağırmaz / dua etmez, haksız yere Allah'ın haram kıldığı cana kıymaz ve zina etmezler. Kim bunları yaparsa günahının cezası ile karşılaşır. Kıyamet günü azabı katlanır ve aşağılanmış olarak ebedi kalır. Ancak bunlardan dönüp iman eden, salih amel işleyenler bunun dışındadır. Allah onların kötülüklerini iyiliğe çevirir. Allah çok bağışlayan ve çok merhamet edendir.» (Furkan: 68-70) ayeti ile «De ki: "Ey kendileri hakkında haddi aşan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz O, çok bağışlayan ve çok merhamet edendir.» (Zümer: 53) ayetini indirdi."

Hakîm b. Hizâm (r.a.)'dan. Kendisi: "Ey Allah'ın Rasûlü cahiliye döneminde sadaka, köle azat etme ve akraba ile alakayı sürdürme gibi yapar olduğum ibadetlerden acaba bir sevap var mıdır, ne dersin?" demiş, Hz. Peygamber (s.a.v.) de: "Sen geçmişte yaptığın birtakım iyilikler üzere Müslüman oldun." buyurmuştur.

(Efendimiz (a.s.)'ın bu ifadesinden, yaptığın bu iyiliklerle birlikte müslüman oldun, onların sevabı hanene yazıldı, anlamı çıkarılmıştır. Buna göre İslâm'dan önceki sevapları hanesine yazılmamış, demektir. Diğer anlam ise sen iyi huylu bir kimse idin İslâm'a da bu huyunla girdin, meziyetlerin devam etmektedir, şeklindedir.)

KAYNAK
KitabAdı: MÜTTEFEKUN ALEYH HADİSLER
İSLAMIN İKİ BÜYÜK BİLGESİ
BUHARİ VE MÜSLÜM'İN
İTTİFAK ETTİKLERİ HADİSLER..
MUHAMMED FUAD ABDÜLBAKİ TERTİBİ
ÇEVİRİ; DÜZÜNLEME VE NOTLAR:
ABDULLAH FEYZİ KOCAER

Yeni Şafak
Kültür Armağanı
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Mesaj önizleme 


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

İletişim | Ana Sayfa | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Arşiv | RSS Beslemesi