İnternette yayınlanan mp3ler
Tarih: 01-24-2022, 02:08 PM
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Yazar: mehmed
Son Mesaj: mehmed
Cevaplar: 0
Gösterim: 2215

Mesaj önizleme 
 
Konuyu Değerlendir
  • 31 Oy - 2.35 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İnternette yayınlanan mp3ler
03-27-2008, 12:53 PM
Mesaj: #1
İnternette yayınlanan mp3ler
İslâm emeğe büyük önem vermiştir. Yüce Allah, "İnsan için ancak çalıştığı vardır" (Necm, 53/39) buyurarak emeğin insan için ne denli bir önemi haiz olduğuna işaret etmiş, Hz. Peygamber de emeğin hakkının verilmesi gerektiğini değişik hadislerinde ifade etmişlerdir. Ayrıca kul hakkının ihlalinin mağdur edilenler affetmedikçe Allah tarafından affedilmeyeceği belirtilmiştir. Hakkı ihlal edilenin Müslüman olmaması sonucu değiştirmez. Bu nedenle orijinal bir kitabın veya CD'nin korsan olarak basılıp piyasaya sunulması emeğin hakkına büyük bir saygısızlık olduğu gibi, kul hakkı ihlalinin de en kötü örneklerinden biridir. Diğer yandan bu tür davranışlar, ilim adamları ve müellifleri ekonomik yönden sıkıntıya sokacağı ve üzerlerinde caydırıcı rol oynayacağı için ilme vurulmuş bir darbedir de. Yukarıda kısaca izah ettiğimiz gerekçelerden dolayı bir kitap ve CD'nin korsan olarak basımı, çoğaltılması, kopyalanması, piyasaya arzı, kiralanması ve bunların, bile bile satın alınması, satın alınmış böyle bir CD'nin kullanılması caiz görülmemektedir. Ancak müellifleri izin verirlerse o takdirde caiz olur.
Orijinal bir kitaptan fotokopi yapmak da kitap veya CD'nin korsan olarak basılıp/çoğaltılıp piyasaya sürülmesi gibi değerlendirilebilir. Ancak kamuya ******** olmuş ve te'lif hakkı bulunmayan, ya da basımı yapılmadığı için elde edilemeyen kitapların kaynak verilmek suretiyle, kendi çalışmalarında istifade etmek amacıyla not almak yerine kitabın bazı bölümlerinin fotokopisinin alınmasında sakınca yoktur.
Internette dolaşan bir kısım müzik, film ve oyunların korsan oldukları ve sahipleri tarafından kullanımına izin verilmediği kesin biliniyorsa, bu tür müzik, film ve oyunlardan yararlanılması caiz olmaz. Şayet böyle bir bilgiye sahip değilsek, Internette dolaşan müzik, film ve oyunların kullanılması caizdir. Çünkü bu ortamda korsan olanların bulunması mümkün ise de genel itibariyle korsan olduğu söylenemez. Şu kadar var ki, bu tür müzik, film ve oyunların kopyalanarak satılması caiz değildir.
Bilgisayar programlarının telif ücreti verilmeksizin izinsiz olarak kullanılması caiz olmadığı gibi, aynı şekilde mp3, divx filimleri vb.nin kullanılması da caiz değildir.
Bu genel bilgilerden sonra diyebiliriz ki, Müslümanların kalkınmasının, ekonomik yönden sömürülmekten kurtulup kendi ayakları üzerinde durmasının yolu, başkalarının ürettikleri malların kopya ve korsanını kullanmak değildir. Bunun yolu, bilim ve teknikte kendilerini fersah fersah geçmektir.


Diyanet.Gov.Tr adresinde "dini sorular" bölümünde tarafımdan sorulmuştur.
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul
Bu mesaji bir cevapta alıntı yap
Mesaj önizleme 


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi

İletişim | Ana Sayfa | En Üste Dön | İçeriğe Dön | Arşiv | RSS Beslemesi